20 Styczeń 2020 22:16
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Warto odwiedzić
  Klasztory franciszkańskie
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 1,725
Koncert Kolęd Stinga
Oglądano 3,326
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,835
Ojcze nasz
Oglądano 2,581
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 4,266
Nawigacja
Artykuły » Kult św. Antoniego z Padwy » Historia kultu obrazu i ołtarza
Historia kultu obrazu i ołtarza
Obraz świętego Antoniego
Obraz św. Antoniego w naszym Sanktuarium


Sanktuarium chlubi się posiadaniem obrazu świętego Antoniego, który słynie jako cudowny i jest otoczony wielką czcią wiernych. Autorem obrazu jest Mateusz Bertowicz, serwitor królewski. Znajduje się w tym sanktuarium już od 350 lat. 

Święty Antoni z warszawskiego sanktuarium jest przedstawiony w swoim padewskim mieszkaniu. Na pierwszym planie wyeksponowana jest postać Świętego w czarnym habicie franciszkańskim. Święty Antoni jest przepasany sznurem, a na nogach ma sandały. W prawej dłoni trzyma rozwiniętą, białą lilię, symbol czystości życia i niepokalanej duszy, a zarazem znak bezgranicznej ufności w Opatrzność Bożą. Ten rajski kwiat jest jego nieodłącznym atrybutem, który jest przedstawiany na wielu obrazach i w wielu rzeźbach. W lewej dłoni trzyma księgę, a na niej usadowione jest Dziecię Jezus w białej sukience w pozie przytulania się do Świętego. Obok Dzieciątka umieszczone jest jabłko, symbol władzy królewskiej. Głowa świętego Antoniego i główka samego Dzieciątka Jezus otoczone są aureolami świętości. Święty Antoni stoi obok stołu przykrytego czerwoną tkaniną, na którym widać stojącą na pulpicie otwartą księgę. Przed nią leży na stole częściowo zwinięty rulon pisma, a obok niego stoi kałamarz z wetkniętym weń piórem. Te elementy wystroju wnętrza przypominają o tym, że święty Antoni był człowiekiem uczonym. Otrzymał od najwyższych władz Kościoła zaszczytny tytuł Doktora Ewangelicznego, co jest ewidentnym znakiem wielkiego uznania dla jego rozległej wiedzy teologicznej i niespotykanej mądrości. Święty Antoni nie tylko sam czytał mądre, święte księgi, w tym ukochane przez siebie Pismo święte, którego treści opanował do tego stopnia, że był w stanie jego rozległe fragmenty cytować z pamięci, ale również sam pisał dzieła natchnione, w tym słynne „Kazania”, które zachowały się do dziś i mogą służyć jako przewodnik do rozwoju duchowości religijnej Czcicieli kaznodziei ludzi i ryb. 

Na drugim planie malarz przedstawił Padwę w scenie cudu z osłem oddającym cześć Jezusowi Eucharystycznemu ukrytemu w Najświętszym Sakramencie, Padwę rozświetloną promieniami słońca, miasto, które święty Antoni ukochał i które swoją świętą ręką pobłogosławił na wieki. Wokół obrazu, w przeszklonych gablotach, umieszczone są na ścianach liczne wota dziękczynne za łaski otrzymane przez wstawiennictwo świętego Antoniego Padewskiego. Obraz świętego Antoniego słynie wieloma cudami i przyciąga wielu wiernych Czcicieli, którzy tu oddają mu hołd, cześć i uwielbienie. To tu, klęcząc przed jego wizerunkiem, wierni mogą zachwycać się jego osobą żyjącą w tak bliskim kontakcie duchowym z Bogiem, który jako Dziecię zszedł do niego w progi jego mieszkania, mogą zadumać się nad skromnie wyposażonym wnętrzem pokoju, które sprzyja oderwaniu się od spraw ziemskich i zastanowieniu się nad tym, co naprawdę powinno być ważne w życiu, mogą kontemplować jego skupione oblicze i wzrok skierowany wprost na patrzącego, jak gdyby Święty patrząc w nasze oczy chciał zajrzeć do głębi naszych dusz. Obraz swoim owalnym ujęciem u góry przypomina kształt dziurki od klucza i patrząc na niego można odnieść wrażenie, że obserwator tak jakby trochę „podgląda” Świętego w jego padewskim mieszkaniu. W związku z reaktywowaniem działalności Bractwa świętego Antoniego obraz zyskuje dodatkowy, symboliczny wymiar drogowskazu dla tych, którzy chcą otworzyć drzwi mieszkania Świętego, by tam wejść i być jego gościem, otworzyć drzwi swoich serc i zaprosić niezwykłego gościa w odwiedziny i by już razem pójść z nim drogą ziemskiego życia.
Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
   II Niedzielę zwykłą

  Intencje 19-25.01.2020.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   w int. o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto