20 Styczeń 2020 21:51
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Warto odwiedzić
  Klasztory franciszkańskie
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 1,724
Koncert Kolęd Stinga
Oglądano 3,325
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,834
Ojcze nasz
Oglądano 2,580
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 4,265
Nawigacja
Artykuły » Kościół » 100-lecie powrotu Franciszkanów do Stolicy
100-lecie powrotu Franciszkanów do Stolicy

Odpustowe okruchy z Warszawy


Wczesny ranek 17 września Roku Pańskiego 2019. Niespodziewanie z krypt kościoła dochodzi do uszu wielu głuchy stukot. Czyżby to dusze licznych zmarłych domagające się modlitwy? Wszak rozpoczyna się odpust. Można upodobnić się do franciszkowego żebraczyny i trochę głośniej niż zazwyczaj poprosić o otwarcie bram Nieba. Nic z tego. Nie był to nikt z licznie pochowanych w podziemiach kościoła zmarłych. Tym razem jeden z braci przypomniał nam swoim zaangażowaniem stare niepokalanowskie powiedzenie na święta i uroczystości: „serce przy Niepokalanej ( tu: „przy Franciszku” ), a ręce przy pracy”.


Nie minęły pierwsze godziny wspólnej modlitwy, a echo porannego młota zaczęło odbijać się w coraz bardziej palpitującym sercu braci wezwanych do pomocy. No cóż, świętowanie nie znaczy lenistwo…, ani też „ucieczka w modlitwę”. To okazja na inne spojrzenie na naszą szarą codzienność – w świetle dzisiejszej uroczystości: Stygmatów św. Franciszka. A gdyby tak św. Franciszek, obdarzony i doświadczony stygmatami, chciał podzielić się nie tyle radością daru, lecz bólem ran?


Bo historia to nie tylko radości, podniosłe chwile powrotów, uroczyste świętowanie zebranego plonu. Dzieje klasztoru to przede wszystkim trud tworzenia. A dzisiaj także z okazji 100-lecia powrotu Franciszkanów do Stolicy jest ku temu sposobność: twórczo podejść do święta – przez pracę, modlitwę, rozważanie, a dopiero na koniec rekreację.


Od pracy zaczęliśmy poranek. Praca była przed południem. Oprócz wspomnianego „katakumbowego potu”, przygotowania pełną parą do popołudniowych uroczystości. Zwłaszcza dymiło się w kuchni, na wszystkich palnikach. A i w oczach brata zakrystiana było widać wielki znak zapytania.


Wreszcie po południu mogliśmy sięgnąć istoty dnia dzisiejszego. Trzy rzeczy są potrzebne, by zwyciężyć świat: modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa.


Pierwsza z nich miała miejsce przy grobie franciszkanów na warszawskich Powązkach: godz. 16.45, kwatera 224 – rząd 6 – grób 17-19. Kto ma w pamięci szare, mchem okryte różno-gatunkowe płyty z ledwie widocznymi napisami imion zmarłych (nie zawsze było wiadomo, czy braci), które doskonale wtapiały się w mroczny klimat cmentarza, że można było przejść obok i nie zauważyć naszego grobowca – mógł zostać mile zaskoczony. Grobowiec nie do poznania. Nie dlatego, że oczyszczony lub odnowiony, ale wykonany według nowego projektu. Przy nowym grobowcu zgromadzili się bracia z klasztoru i przybyli goście. Pod przewodnictwem o. bpa Błażeja Kruszyłowicza, ex-prowincjała, miał miejsce obrzęd jego błogosławieństwa i modlitwa za wszystkich braci, którzy pracowali w tym stuleciu w Warszawie, a także za wszystkich nam znanych współbraci i bliskich z naszych rodzin. Bo nowy grobowiec to przede wszystkim nasz ukłon w kierunku tych, którzy tworzyli naszą historię – jak przypomniał nam we prowadzeniu o. Gwardian.Link do pełnej galerii zdjęć


Druga stacja modlitewna to Kościół. Przecież to święto patronalne naszej świątyni. Modlitwa Liturgii Godzin. Uroczyście i śpiewająco odprawianym Nieszporom o godz. 17.45 przewodniczył o. Wiesław Chabros, Ekonom Prowincji.


Zaraz po nich – jak napisano w programie – „wykład historyczny”. A właściwie refleksja na temat wycinka dziejów naszego Klasztoru przybyłego z samego Rzymu, z naszego Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury z Bagnoregio ( „Seraphicum” ), o. dra Emila Kumki. Prelegent, nasz współbrat z Prowincji Krakowskiej, znany historyk franciszkanizmu, podjął się zmierzenia z nieznanym powszechnie momentem naszej historii: „Od carskiej kasaty do ponownej obecności (1866-1919)”. Ukazał w krótkich słowach problem kasat klasztorów w Polsce, a zwłaszcza klasztoru franciszkanów w Warszawie i związanych z tym dylematów historycznych. A następnie przedstawił niełatwą do ustalenia historię powrotu i pierwszych lat pobytu franciszkanów w Stolicy, ubogaconą cytatami z listów i wspomnień ówczesnych prowincjałów. Całość – jak nas zapewnił o. Gwardian - będzie opublikowana w Lignum Vitae, a o. Emil ma nadzieję, że znajdzie czas, by poszerzyć wykład i wydać go w osobnej książce.


Trzecie wezwanie do modlitwy mogło się zrealizować na Eucharystii. Przewodniczył jej sam Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio, który skierował do zgromadzonych słowo Boże. Nawiązując do długiego pierwszego czytania przedstawił wejście Ludu Wybranego do Ziemi Obiecanej i liturgię w Sychem jako alegorię naszej celebracji i odnowienia naszego przymierza z Bogiem oraz potwierdzenie naszej Mu wierności. Bo Jubileusze – jak mówił kaznodzieja – są po to, by odnawiać nasze zobowiązania; potwierdzać wolę naszej służby Bogu i ludziom według Jego zamysłu; pozwolić, aby Bóg kierował dalej naszą historię, a my, żebyśmy nie schodzili na kompromisy. Ponieważ poza Bogiem nie ma życia, nie ma innych dróg realizacji naszego szczęścia. W trakcie swojej homilii o. Prowincjał nawiązał też do sceny z życia św. Franciszka, kiedy udawał się na Alwernię, gdzie otrzymał stygmaty. Franciszek był tak chory, że nie mógł sam wejść na górę. Bracia postarali się o osiołka, którego właściciel miał wypowiedzieć tak wymowne dla nas stwierdzenie: „obyś był tym, za którego ludzie cię uważają”. „Niech zatem zamilkną słowa, a niech zabrzmią czyny” – zakończył cytatem św. Antoniego z Padwy nasz Minister.


Po trudach przedpołudnia i popołudniowego wysiłku natężania uszu ciała i serca nadszedł długo oczekiwany moment wspólnej rekreacji. Zaproszeni goście i domownicy stanęli wzdłuż stołów suto zastawionych i ustawionych na parterze Klasztoru (krużgankach), by dzielić się dobrami płynącymi z klasztornej kuchni. Dodajmy, że posiłek został przygotowany dla wszystkich obecnych na Eucharystii. Wśród nich byli obecni: wspomniany o. bp Błażej Kruszyłowicz, Dziekan dekanatu Starego Miasta i Proboszcz Kościoła św. Krzyża, Proboszcz Parafii Katedralnej, Ojcowie Kapucyni, Gwardianie z kilku naszych klasztorów, przedstawiciele klasztorów z Polski, Niemiec i Białorusi, klerycy naszego WSD, liczne siostry zakonne, oraz wierni i sympatycy naszego Kościoła i Klasztoru, wśród nich wielu młodych ludzi.Link do pełnej galerii zdjęć


Ten bogaty we wrażenia i przeżycia dzień zakończył się, tak jak się zaczął: pracą. Wszyscy bracia włączyli się w porządkowanie klasztoru. „Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” – jak wieścił nam zapoznany Norwid. 


Uroczystości przemijają, a Ty, Panie, trwasz na wieki. Mamy nadzieję, że przez stygmaty naszych trosk i bólów ze św. Franciszkiem zmartwychwstaniemy do życia najpiękniejszego.


 


O. Jan M. Olszewski OFMConv

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
   II Niedzielę zwykłą

  Intencje 19-25.01.2020.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   w int. o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto