19 Wrzesień 2019 07:06
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Koniecznie zobacz
Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 1,449
Koncert Stinga
Oglądano 3,081
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,631
Ojcze nasz
Oglądano 2,400
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 3,913
Nawigacja
Artykuły » Kult św. Antoniego z Padwy
Artykuły: Kult św. Antoniego z Padwy
Dekret

Dekret ks. abpa Kazimierza Nycza ustanawiający sanktuarium św. Antoniego w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego na Nowym Mieście w WarszawieHistoria kultu obrazu i ołtarza
Obraz świętego Antoniego

  


Obraz św. Antoniego w naszym Sanktuarium


Sanktuarium chlubi się posiadaniem obrazu świętego Antoniego, który słynie jako cudowny i jest otoczony wielką czcią wiernych. Autorem obrazu jest Mateusz Bertowicz, serwitor królewski. Znajduje się w tym sanktuarium już od 350 lat. 

Święty Antoni z warszawskiego sanktuarium jest przedstawiony w swoim padewskim mieszkaniu. Na pierwszym planie wyeksponowana jest postać Świętego w czarnym habicie franciszkańskim. Święty Antoni jest przepasany sznurem, a na nogach ma sandały. W prawej dłoni trzyma rozwiniętą, białą lilię, symbol czystości życia i niepokalanej duszy, a zarazem znak bezgranicznej ufności w Opatrzność Bożą. Ten rajski kwiat jest jego nieodłącznym atrybutem, który jest przedstawiany na wielu obrazach i w wielu rzeźbach. W lewej dłoni trzyma księgę, a na niej usadowione jest Dziecię Jezus w białej sukience w pozie przytulania się do Świętego. Obok Dzieciątka umieszczone jest jabłko, symbol władzy królewskiej. Głowa świętego Antoniego i główka samego Dzieciątka Jezus otoczone są aureolami świętości. Święty Antoni stoi obok stołu przykrytego czerwoną tkaniną, na którym widać stojącą na pulpicie otwartą księgę. Przed nią leży na stole częściowo zwinięty rulon pisma, a obok niego stoi kałamarz z wetkniętym weń piórem. Te elementy wystroju wnętrza przypominają o tym, że święty Antoni był człowiekiem uczonym. Otrzymał od najwyższych władz Kościoła zaszczytny tytuł Doktora Ewangelicznego, co jest ewidentnym znakiem wielkiego uznania dla jego rozległej wiedzy teologicznej i niespotykanej mądrości. Święty Antoni nie tylko sam czytał mądre, święte księgi, w tym ukochane przez siebie Pismo święte, którego treści opanował do tego stopnia, że był w stanie jego rozległe fragmenty cytować z pamięci, ale również sam pisał dzieła natchnione, w tym słynne „Kazania”, które zachowały się do dziś i mogą służyć jako przewodnik do rozwoju duchowości religijnej Czcicieli kaznodziei ludzi i ryb. 


List Jana Pawła II

List Ho Appreso Con Vivo
Ojca Świętego Jana Pawła II
z okazji 800-lecia narodzin św. Antoniego Padewskiego


Do czcigodnego Ojca
Lanfranco Serriniego OFMConv.,
przewodniczącego Unii
Franciszkańskich Przełożonych Generalnych

 


     Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem wiadomość, że cztery rodziny franciszkańskie przygotowują się — podejmując stosowne inicjatywy — do uczczenia 800-lecia narodzin św. Antoniego, charyzmatycznej postaci otoczonej powszechną czcią i modlitwą.
     Cały zakon franciszkański bierze udział w przygotowaniach do jubileuszu świętego, który stał się dla niego przykładem i wzorem. Uczestniczy w nich także miasto Padwa, gdzie znajduje się centrum kultu św. Antoniego, oraz Lizbona — miejsce jego narodzin.
     Obchody 800-lecia przyniosą owoce w życiu całego Kościoła, jeżeli wzbudzą jednogłośną modlitwę do św. Antoniego, aby przez swój przykład i wstawiennictwo zachęcił chrześcijan naszych czasów do sięgania po coraz wyższe i szlachetniejsze cele na drodze wiary i świętości.św. Antoni

„Interesowny” święty
 Rzecz o świętym Antonim

Gdy coś zginie i w żaden sposób nie można tego znaleźć, mówi się, że „diabeł ogonem przykrył”. W takiej sytuacji nawet niezbyt związani z Kościołem zwracają się o pomoc do świętego Antoniego z Padwy. Często można usłyszeć taką radę: „Najlepiej mu coś obiecać albo go postraszyć”. Dziwne. Co to za święty, którego trzeba przekupywać albo mu grozić, aby pomógł?


Nie od razu był Antonim
Żył na przełomie dwunastego i trzynastego stulecia (urodził się w roku 1195 w Lizbonie). Nazywał się Ferdynand Bullone. Miał piętnaście lat, gdy wstąpił do klasztoru. Nie był to jednak klasztor franciszkański, lecz kanoników regularnych. W tym zakonie zdobył wykształcenie teologiczne, zwłaszcza gruntowną znajomość Pisma Świętego, nie przyjął jednak święceń kapłańskich. Do franciszkanów wstąpił dopiero w 1220 roku, na wieść o męczeńskiej śmierci pięciu braci mniejszych w Afryce. Dopiero wtedy przyjął imię, pod którym jest dzisiaj czczony - Antoni.

Film Miłość i Miłosierdzie

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
    XXIV Niedzielę zwykłą

  Intencje 15 -21.09.2019.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   w int. o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto