Ogłoszenia duszpasterskie

V tydzień Wielkiego Postu 29 marca – 4 kwietnia 2016

Z uwagi na panującą epidemię i wynikające z niej zagrożenia, jak też aktualne zarządzenia władz państwowych, w tutejszej świątyni obowiązują następujące zasady postępowania:

 • Zostały odwołane wszystkie spotkania grup duszpasterskich, nabożeństwa sprawowane po Mszach świętych, nabożeństwa wielkopostne, a także popołudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.
 • W czasie nabożeństw liczba obecnych w świątyni (nie licząc celebransów i asysty liturgicznej) nie może przekraczać pięciu osób. Podobny limit winien być zachowywany w kościele również poza liturgią. Pierwszeństwo udziału we Mszy św. mają osoby, w intencji których jest ona sprawowana.
 • Należy zachowywać bezpieczną odległość pomiędzy sobą (przy wchodzeniu / wychodzeniu, zajmowaniu miejsc, oczekiwaniu na spowiedź, a zwłaszcza podczas przystępowania do komunii św.). W celu zwiększenia bezpieczeństwa został wyłączony z użytku co drugi rząd ławek w kościele.
 • Przy udzielaniu Komunii św. pierwszeństwo mają osoby przyjmujące na rękę, a następnie ci, którzy chcą ją przyjąć w tradycyjny sposób.
 • Pod chórem na stoliku znajduje się środek do dezynfekcji rąk.
 • W tygodniu w godzinach od 11.00 do 15.00 kościół będzie zamknięty.
 1. Wychodząc naprzeciw potrzebom duchowym wiernych wprowadziliśmy w dniu dzisiejszym dodatkowe Msze święte. Od godz. 13.00 do 19.00 Eucharystia będzie sprawowana co godzinę.
 2. Nie odbędą się zapowiadane od obecnej niedzieli rekolekcje wielkopostne.
  Tym niemniej – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią – na stronie internetowej klasztoru są umieszczane do odsłuchania nauki rekolekcyjne, które głosi nasz współbrat, o. prof. dr hab. Marcin Tkaczyk z KUL.
 3. Informujemy, że w dni powszednie został utrzymany popołudniowy dyżur w konfesjonałach. Osoby, które pragną skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania prosimy jednak o dostosowanie się do istniejących obostrzeń.
 4. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Za Jego pośrednictwem prośmy Pana Boga o ratunek dla naszej Ojczyzny i dla świata.
 5. Zachęcamy do indywidualnego odprawiania nabożeństw Wielkiego Postu. Za pobożny udział w nich można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 6. Ze uwagi na pogarszającą się sytuację materialną społeczeństwa zaprzestajemy zbierania ofiar na tacę w czasie liturgii. Osoby, które pomimo tego chciałyby przekazać datek na potrzeby tutejszej świątyni mogą go złożyć do którejś ze skarbon znajdujących się pod chórem.
 7. Za tydzień będziemy obchodzić pamiątkę uroczystego wyjazdu Chrystusa do Jerozolimy, która rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia. W tym dniu, zwyczajem lat poprzednich, posługujemy sakramentem pokuty i pojednania przez cały dzień bez przerwy od godz. 7.00 do 20.30.
 8. Już teraz zapowiadamy, że obrzędy Świętego Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Piątek i Sobota będą odbywać się bez udziału wiernych.
 9. W zakrystii są do nabycia publikacje katolickie, kartki świąteczne, świece
  „Caritas” i dewocjonalia. Można też zamawiać intencje mszalne.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VII tydzień zwykły – pocz. Wielkiego Postu
23 – 29 II 2020 r.

1. W dniu dzisiejszym rozpoczął się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Jego celem jest uwrażliwienie na problem nadużywania alkoholu w naszym kraju, przebłaganie za grzech pijaństwa i jego zgubne skutki, a także wypraszanie łaski nawrócenia i trzeźwości dla osób uzależnionych.

2. Czcicieli św. Antoniego zapraszamy we wtorek na Msze święte o godz. 1000 i 1900.

3. W nadchodzącym tygodniu rozpocznie się Wielki Post – czas łaski, mający nas podprowadzić do odnowy życia oraz owocnego przeżycia nadchodzących świąt wielkanocnych. Otwiera go Środa popielcowa z wymownym obrzędem pokutnym posypania głów popiołem. Dodatkowa Eucharystia zostanie odprawiona o godz. 17.00.

Przypominamy, że tego dnia obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze). Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do 60. roku życia.

4. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych głęboko zakorzenionych w polskiej pobożności pasyjnej. W naszym kościele Droga krzyżowa będzie odprawiana w piątki o godz. 18.15, a Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 18.00. W piątki ponadto zapraszamy na godz. 19.45 na adorację krzyża i śpiew pieśni pasyjnych. Za pobożne uczestnictwo w nich można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

5. W najbliższy piątek, 28 II, decyzją KEP, został ustanowiony w Kościele polskim jako dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego nieletnich. W ich intencji będziemy modlić się podczas Drogi krzyżowej oraz Eucharystii i godz. 19.00.

6. Tego dnia także ulicami Nowego i Starego Miasta przejdzie Droga Krzyżowa. Rozpocznie się w kościele Nawiedzenia NMP o godz. 17.30, a zakończy w Warszawskiej katedrze. Nastąpi wówczas uroczyste wprowadzenie do archikatedry odrestaurowanego krucyfiksu z kaplicy Baryczków, następnie Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rafała Markowskiego o godz. 19.00 i czuwanie modlitewne do północy.

7. W sobotę zapraszamy na godz. 19.00 na Eucharystię połączoną z modlitwą o uzdrowienie fizyczne i duchowe.

8. Już teraz zapowiadamy, że rekolekcje wielkopostne w naszej świątyni odbędą się w dniach 29 III – 1 IV (niedziela-środa). Poprowadzi je nasz współbrat z Lublina, o. Marcin Tkaczyk, profesor KUL.

9. W zakrystii są do nabycia publikacje katolickie i dewocjonalia. Można też zamawiać intencje mszalne.

Przewiń do góry