01 Październik 2016 09:58
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Rok Życia Konsekrowanego
  Rozpoczęcie Roku Życia
   Konsekrowanego

  List Papieża Franciszka
  List na rozpoczęcie
   roku życia
   konsekrowanego

  Życie Konsekrowane
  Urbis et orbis
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianneya

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Koncert Stinga
Oglądano 1,008
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 1,031
Ojcze nasz
Oglądano 854
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 1,446
Potęga słow
Słowa które mogą zmienić twoją sytuacje
Oglądano 1,670
Triduum przed Uroczystością

Humanae vitae wciąż aktualne

Jerzy Szyran OFMConv

 Przesłanie encykliki „Humanae vitae” wciąż aktualne

      Poddając refleksji współczesne nauczanie Kościoła katolickiego na temat małżeństwa i płciowości człowieka, nie sposób pominąć milczeniem pierwszą posoborową encyklikę papieża Pawła VI „Humanae vitae”. O zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, która została opublikowana 25 lipca 1968 r. W obliczu obrad Synodu Biskupów podejmującego refleksję nad stanem małżeństwa i rodziny oraz wyzwań, jakie stoją przed współczesną rodziną, warto przypomnieć o tym doniosłym dla Kościoła dokumencie papieskim.

 1.Historia powstania

     Bardzo ważną rolę w powstaniu encykliki odegrał ówczesny arcybiskup metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który tę tematykę poruszył wcześniej w swojej książce „Miłość i odpowiedzialność”. Wojtyła na prośbę Pawła VI utworzył w Krakowie specjalną komisję, która miała przygotować materiały do encykliki. Członek tej komisji ks. A. Bardecki wspominał później: „Wspólnie w szeregu spotkań, przygotowaliśmy materiały, które kard. Wojtyła przekazał Pawłowi VI. Kiedy porównywałem potem encyklikę «Humanae vitae» z naszymi materiałami, stwierdziłem, że co najmniej 60% materiałów krakowskich weszło do encykliki”[1].

Encyklika wywołała falę głosów krytycznych, które do dziś nie milkną. Skłoniło to wiele episkopatów do szerszego i głębszego upowszechnienia idei „Humanae vitae” wśród wiernych. Niektorzy teolodzy do dziś nie zgadzają się z nauczaniem tej encykliki (głównie z kręgu teologii niemieckiej i szwajcarskiej).

 2. Struktura encykliki

     „Humanae vitae” podzielona została na trzy części:

  • nowe aspekty problemy i kompetencje Magisterium (nr 2-6),
  • pryncypia doktryny moralnej (nr 7-18),
  • dyrektywy pastoralne (nr 19-30).

     Bardzo ważna jest druga część, w której Papież powtórzył naukę Soboru Watykańskiego II na temat miłości małżonków i odpowiedzialnej prokreacji, nierozerwalności małżeństwa oraz jednoczącej i prokreacyjnej rangi aktu małżeńskiego.

Dokument stwierdza zdecydowanie, że „każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia"[2], choć dopuszcza naturalną regulację poczęć[3], podczas gdy zabronione zostało jakiekolwiek działanie o charakterze antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym (tak więc każda ze sztucznych metod zapobiegania ciąży)[4].

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVI tydzień zwykły

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XXVI tydzień zwykły
25 września – 1 października 2016

1. Zapraszamy do włączenia się w celebrację Nieszporów, które nasza wspólnota klasztorna będzie celebrować dziś wieczorem o godz. 1830.

2. Czcicieli św. Antoniego zapraszamy we wtorek na Msze św. o godz. 1000 i 1900.

3. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu będziemy wspominać:
-      we wtorek – św. Wincentego à Paulo, prezbitera,
-      w środę – św. Wacława, męczennika,
-      w czwartek – Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,
-      w piątek – św. Hieronima, prezbitera i Doktora Kościoła,
-      w sobotę – św. Teresę od Dzieciątka Jezus, dziewicę i Doktora Kościoła.

4. W przyszłą sobotę rozpoczyna się miesiąc październik, który w polskiej tradycji jest głęboko związany z modlitwą różańcową. W naszym kościele Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane codziennie o godz. 1830.

5. Również w sobotę rozpocznie się triduum przygotowujące do liturgicznej uroczystości św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego zakonu. Przez kolejne trzy dni zapraszamy na Msze św. o godz. 1900 z okolicznościowym kazaniem, które wygłosi nasz współbrat z Krakowa, o. dr Andrzej Zając.

Triduum zakończy się w przyszły poniedziałek, 3 X, po Eucharystii wieczornej nabożeństwem zwanym „Transitus”, upamiętniającym moment przejścia św. Franciszka z tego świata do chwały nieba.

6. Od 1 października rozpocznie się w całej Polsce „Tydzień Modlitwy za Uchodźców”. W Warszawie nabożeństwo "Umrzeć z nadziei" odbędzie się w przyszłą sobotę o godz. 2000 w  archikatedrze Świętego Jana. Ekumenicznej liturgii będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz.

7. Za tydzień zapraszamy też na spotkanie grupy „Żywego Różańca”. Rozpoczęcie modlitwą różańcową w kościele o godz. 1100.

8. W zakrystii są do nabycia publikacje katolickie oraz dewocjonalia. Można także zamawiać intencje mszalne.

 

 

Teresy od Dzieciątka Jezus

Jerzy Szyran OFMConv

 Eucharystia w życiu św. Teresy od Dzieciątka Jezus

      Eucharystia – spotkanie z Chrystusem w Jego słowie i Ciele. Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, obchodzone co roku 1 października, stało się kanwą do spojrzenia i swoistej weryfikacji  podejścia do Eucharystii w życiu tej wielkiej Świętej i życiu współczesnego katolika. Spójrzmy czy ta Święta może nas  czegoś nauczyć?

 Życie i droga do Boga

     Teresa  Maria Franciszka Martin (Teresa od Dzieciątka Jezus) urodziła się w Alencon 2 stycznia 1873 r. jako ostatnie z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Jej ojciec był zegarmistrzem, matka zaś koronkarką (czworo dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie).. Po śmierci matki w 1877 r. cała rodzina przeprowadziła się do domu wuja Izydora w Lisieux.

     Latem 1886 r.  Teresa odkryła w sobie powołanie misyjne. Poruszona do głębi obrazem ukrzyżowanego Jezusa, odczuła pragnienie ratowania grzesznych dusz, co przełożyło się na intensywną modlitwę w intencji znanego w tym czasie mordercy Pranziniego. Skazaniec w ostatniej chwili przed ścięciem, 29 maja 1887 r.  pocałował krucyfiks.

     Od najmłodszych lat Teresa pragnęła wstąpić do Karmelu. Swoją prośbę przedstawiła ojcu, a następnie przełożonym. Gdy otrzymała odmowną odpowiedź, swoją prośbę przedstawiła także papieżowi, Leonowi XIII w czasie pielgrzymki do Włoch. Mimo piętrzących się trudności, udało się jej w końcu zrealizować swoje pragnienie 9 kwietnia 1888 r. Śluby zakonne złożyła 8 września 1890 r. Odkrywając kolejne stopnie doskonałości, wkroczyła na „odkrytą” przez siebie w 1891 r. „małą drogę dziecięctwa duchowego”, którą mogą podążać dusze małe, gotowe niczym dzieci powierzyć wszystko Jezusowi. Teresa pragnęła, by jej życie stało się aktem doskonałej miłości, a cierpienie możliwością jej pogłębienia i wykazania. W lutym 1893 r. została mistrzynią nowicjatu. Rok później 29 lipca umarł jej tata.

    

Film o Maksymilianie Kolbe

Rok Życia Konsekrowanego

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
   XXV Niedzielę Zwykłą

  Intencje 18-09-24-09
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto