1 stycznia wspominamy

wspominamy:
Uroczystość Bożej Rodzicielki oraz Oktawa Narodzenia Pańskiego — tajemnicy, w której Najśw. Panna odegrała rolę nie do wysłowienia. To pierwsze w dziejach święto maryjne wzbogacono z czasem innymi akcentami. Gdzieniegdzie przeznaczono je m. in. na oddanie szczególnego hołdu Imieniowi Jezus, które zgodnie z prawem mojżeszowym nadano Dzieciątku w ósmym dniu po narodzeniu. W tymże dniu Paweł VI zainicjował światowy dzień pokoju i wszystkich ludzi dobrej woli wezwał do jego obchodzenia.
W Ruspe, na terenie dzisiejszego Tunisu, św. Fulgencjusza, biskupa. Wycierpiał on wiele na skutek wygnania przez Wandalów. Zmarł po powrocie na swą stolicę w r. 533. Potomnym pozostawił godną spuściznę teologiczną. Obejmuje ona zwłaszcza zagadnienia chrystologiczne i trynitarne. Nazwano go dlatego znakomitym uczniem św. Augustyna.
W Cluny, we Francji, św. Odylona, opata. Kościół zachodni zawdzięcza mu inicjatywy, które doprowadziły do ustanowienia dnia zadusznego. Kazimierz Odnowiciel ponoć na jego ręce złożył profesję zakonną. Odylon zmarł w r. 1049. Pozostawił po sobie kilka pism hagiograficznych, hymny oraz liczne kazania.

Scroll to Top